Pátek 29. ledna

29. ledna 2010 v 10:10 | Eva |  Poselství dne...

"Zármutek jako příběh"


My lidé jsme vypravěči, tvůrci mýtů a spřadači legend - a největším ze všech příběhů je náš život.
To my sami píšeme příběh svého života. Jsme jeho hlavní postavou. Existují dvě základní kategorie, do nichž lze zahrnout všechny naše příběhy: jsou to příběhy léčivé, jež mají za cíl použít všechno tak, aby to sloužilo k radosti a transformaci a příběhy smrtící, ve kterých se odvracíme od života. Čas od času se objevují i některé další typické příběhy, například hrdinský příběh, příběh o úspěchu, příběh oběti, příběh o pomstě, příběh o spáse či příběh o probuzení, kdy se jedná o osvícení neboli procitnutí z celého příběhu.

Příběhy pocházejí z nejhlubší části naší mysli a většinou si jejich existenci vůběc neuvědomujeme. To neznamená, že by náš snad ovlivňovaly méně: příběhy jsou jedním z hlavních nevědomých vzorců, které náš život řídí. Nakonec si můžeme vybrat, jaký příběh sehrajeme, místo abychom se jen prostě drželi scénáře, který jsme si přidělili..

Navíc máme tu moc scénář změnit, protože příběh je stále v pohybu. Představ si svůj rozvíjející se příběh jako film: kdybys chtěl změnit film, který sleduješ na plátně v kině, nešel bys k plátnu a nesnažil se změnit míhající se obrázky - musel bys jít do promítací místnosti. Ale změnit film neznamená změnit pouze obrázky na plátně, ani samotný film: daleko větší účinek by měla výprava přímo tam, kde ten film natočili, tedy například do Hollywoodu.:-))) Dál už ale nemusíš! Naše mysl je promítací místností a zároveň Hollywoodem. Prvotní krok vedoucí k odstranění jakékoli ze základních pastí představuje vědomí. Pokud si uvědomíme, jak nám daný příběh slouží, můžeme ho změnit. Poslední krok spočívá v tom, že se oprostíme od negativního příběhu a vybereme si příběh toho druhu, v nějž by se měl proměnit náš život. Všichni vyprávíme příběhy, které jsou současně pozitivní i negativní. Jestliže si nedokážeme uvědomit, že vyprávíme příběh negativní, asi léčíme nějakou část sebe sama jen proto, aby se příští kapitola našeho negativního příběhu vrátila a začala nás pronásledovat.

Jaký je film tvého života. Jde o komedii či tragédii? Je tvůj život příběhem o lásce, o strachu nebo o zármutku? Je to duchovní odysea anebo spíš nekonečná telenovela? Je to thriller či horor? A jak se ti příběh tvého života zamlouvá? Je to dobrý film? Je napínavý, a nebo je to taková nuda, že bys uprostřed promítání usnul? Je snad tvůj film tak mizerný, že bys nejraději v polovině odešel? Jakým typem filmu je film tvého života? Jak by měl znít jeho název? Jaké prvky se v něm objevují? Je tenhle film zajímavý pro tebe i pro ostatní? Co by se na něm dalo změnit? Prozkoumej svůj život, abys určil, jaké negativní příběhy na tebe působí a oprosti se od těch, které se ti nelíbí.

"Jsem odhodlaný najít všechny svoje "smrtící příběhy", které mě odvracejí od života, jsem odhodlaný se jich zbavit a psát svůj život jako mistrovské dílo"


s láskou Eva


zdroj: Chuck Spezzano - Jak vyléčit zármutek

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama